Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
64 posty 5035 komentarzy

Grzegorz Rossa.

Ziemkiewicz leje młyn na wodę Łazarza

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Analiza aktualnej sytuacji politycznej Polski daje argumenty na rzecz listy Łazarza. Poza cyklem, „Dlaczego delegacja państwowa do Katynia musiała zginąć” — tekst (post?) nienumerowany

Jedynym celem tego wpisu jest podanie linku (//fronda.pl/news/czytaj/tytul/„cios_wibrujacej_reki_bruce’a_lee”_13095) do wywiadu z Rafałem Ziemkiewiczem i zachęcenie do przeczytania oraz przemyślenia go. Po pierwsze, dlatego, że jest związany ze sprawą ekranową — inicjatywą Pana Łażącego Łazarza wystawienia listy do głosowania i burzliwą dyskusją, którą wywołała. Wprawdzie w wywiadzie ten związek nie jest wymieniony explicite, ale jego istnienie nie ujdzie uwagi osoby myślącej.

Drugim powodem jest jakość. Jakość dobra. Wprawdzie to jeszcze nie jest to, co tygrysy lubią najbardziej, ale głodnemu psu dobra i mucha. Poziom wywiadu Ziemkiewicza znacznie góruje nad produkcjami prawie wszystkich analityków, czy może trafniej byłoby napisać analityków.

Ziemkiewicz wykazuje niezależność myślenia, niepoddawanie się wpływom, oryginalność, przełamywanie stereotypów, świeżość, niepospolitość, niestandardowość. Jest dobrym przykładem do naśladowania.

Nie ze wszystkim u Ziemkiewicza się zgadzam. Twierdzę, że w jego analizie prawdziwe jest mniej niż 50%. To nie znaczy, że reszta jest kłamstwem. Ziemkiewicz zaczął iść w kierunku właściwym, ale właśnie zaczął. Nie doszedł nawet do połowy. Właściwie to nawet nie wiadomo, czy z tego można uczynić zarzut. Wywiad jest formą lżejszą. Indagowany nie odpowiada za wszystko.

Ziemkiewicz nie jest przewodnikiem, który do eksponatu podchodzi blisko, pokazuje i o nim opowiada wszystko. Ziemkiewicz jest drogowskazem. Najpierw w kierunku, który pokazuje, należy patrzeć uważnie, a potem pójść na miejsce i zbadać samemu.

Potraktujmy więc ten wywiad, jako zapowiedź dobrego początku. Resztę dokonajmy my sami na nE. Dyskutować już zaczęliśmy. Ale cóż to jest za dyskusja? Czy to w ogóle zasługuje na miano dyskusji? Prawie wyłącznie emocje. Prawie nie ma argumentacji. Jeszcze mniej analiz. Postęp minimalny. Głównie kręcenie się w kółko.

Jeżeli z Ziemkiewicza coś możemy wziąć w całości i bez zmian, to chłód rzetelnego badacza. Dystans do przedmiotu badań. Rzetelność. Dobrą wolę poznania prawdy, jaka by ona nie była.

Odkąd Ziemkiewicz przeprowadził tę analizę aktualnej sytuacji politycznej Polski, inicjatywa listy Łazarza jest bardziej uzasadniona. Ziemkiewicz powtórzył część argumentów, które Pan Łażący Łazarz już podał. Ale też dodał od siebie nowe.

Wywiad Ziemkiewicza sprawy listy Łazarza nie zamyka. Przeciwnie, otwiera ją szarzej. Można mieć nadzieję, że wywiad Ziemkiewicza stanie się punktem zwrotnym, od którego poziom dyskusji wzrośnie. Michalkiewicz w tym miejscu pewnie wymagania stawiane sposobowi argumentowania w dyskusji scharakteryzowałby cytatem — Trzeba mieć bystry wzrok naturalisty,\\Który przegląda wykopane w błocie\\I gatunkuje, i nazywa glisty. Mieć wzrok bystry tak, to stanowczo za mało. Też za mało dostrzec błoto, w którym te glisty żyją. Trzeba potrafić dostrzec skałę macierzystą, z której powstaje błoto, w którym żyją glisty.

Tytuły odcinków następnych:

 • Jak wymordować najwyższych funkcjonariuszy państwa

 • Bardzo zła jakość sfingowania upadku Tu-154 i jej następstwa

 • Cel sfingowania katastrofy lotniczej

 • Jak to mogło przebiec

 • Zachód już wie

 • Nowe kłamstwa w miejsce starych. Moskowia przyznaje się

 • Więcej niż wariant węgierski

Tytuły odcinków następnych są podane orientacyjnie, niezobowiązująco. Mogą ulec zmianie.

KOMENTARZE

 • @krzew: parafrazując talmudykę
  Parafrazując kelnerkę.

  ===============================================
  „ciekawe, że wczoraj o tym rozmawialiśmy a tu - bach - pojawił się wywiad z RAZ.”
  ===============================================

  „Proszę mi nie antycypować!” — Stanisław Bareja i Jacek Janczarski, Zmiennicy, 1986.

  Pozdrawiam,
 • @autor
  To by było zbyt piękne.
 • Zadne rewelacje.
  .
 • @Grzegorz Rossa.
  Czy RAZ nie sugeruje, że Kaczyński został "wymyślony"?
 • @konserwatystka
  A konkretniej, w czym Pani to zauważyła?

  Pozdrawiam,
 • Darowanemu koniowi w zęby zaglądać nie wypada
  tak też Łażącemu Łażazowi walić wiadrem po głowie. W końcu mogę publikować bez wycinania linków do źródeł. Pozostaje jednakże faktem, że po opublikowaniu moich pierwszych dwu artykułów z mnóstwem wejść pozostałe przestały być umieszczane na widoku, bo jakże tu eksponować, nawet najbardziej merytoryczne i słuszne, ale PJN-owskie artykuły. Może jakiś sympatyk PiS zechciałby poprzeć PJN. Cóż, prawo kapitalizmu, w którym rządzi właściciel, a w tym przypadku właściciel portalu NE. Więc może w te żeby jednak nie będę zaglądał. Młodsi czytelnicy nie wiedzą, co oznacza zaglądanie koniowi w zęby, ale niektórzy starsi wiedzą, że po starciu rejestrów (wgłębienia w zębach koni) poznaje się wiek konia.
 • Mnie się podoba najbardziej
  rysunek. Ale Ziemkiewicza przeczytam.
  Pozdrawiam
 • @Grzegorz Rossa.
  "On jest, kim jest, bo wielu Polaków patrzy na niego jak na osobę niewinnie cierpiącą. Opluwanie, wyszydzanie i odmawianie mu prawa do życia publicznego, nazywanie go faszystą czyni go kimś takim, jak oni. Jest to związek emocjonalny, który jest nie do rozwalenia na gruncie racjonalnym i nikt tego nawet nie próbuje robić, bo ataki tylko umacniają ten związek. Im więcej Kuczyńskich krzyczących o faszyzmie, tym więcej ludzi mówi: ten facet jest fajny, skoro go tak opluwają".
  ________________
  Tak się tworzy mity. Kuczyńscy też są "wymyśleni".. taka "ustawka".  "A co by było, gdyby nie było Jarosława Kaczyńskiego? Myślisz, że Kuczyński albo inne Wołki nagle by odetchnęły, że żyjemy w kraju normalnym? Nie. Znaleziono by natychmiast nowego Kaczyńskiego".
 • @konserwatystka
  A jak Pani by to sformułowała?

  Pozdrawiam,
 • @piastolsztyn: prawo kapitalizmu
  Zbiór pusty.

  ===============================================
  „w którym rządzi właściciel”
  ===============================================

  „Demokracja to ustrój, w którym rządzi kurwa i złodziej.”

  Pozdrawiam,
 • @Grzegorz Rossa.
  Zgadzam się z Ziemkiewiczem.. jeśli dobrze zrozumiałam jego intencje.
  Tyle, że on nie mówi wszystkiego. Posądzam, że i Palikot został "wymyślony".

  "Twierdzę, że w jego analizie prawdziwe jest mniej niż 50%. To nie znaczy, że reszta jest kłamstwem. Ziemkiewicz zaczął iść w kierunku właściwym, ale właśnie zaczął. Nie doszedł nawet do połowy".

  Całkowita zgoda.
  Może Pan pójdzie dalej....." na miejsce i zbada samemu."

  pozdrawiam.
 • @konserwatystka
  Ziemkiewicz opisuje rzeczywistość. Względnie wiernie. Korzystnie wybija się na tle niejednego innego opisu. Stąd z Ziemkiewicza możemy wynieść pewne korzyści. Ale w dużym stopniu to półprodukt. Bardziej inspiracja. Motywacja do działania. Pchnięcie do czynu. Do poznania i do zmiany rzeczywistości.

  Pozdrawiam,
 • Dla mnie PiS i PO to dwa bieguny matriksu
  mam na myśli czym są w polskiej umysłowości bo do duszy nie sięgają
  Społeczeństwo reaguje na obydwa zgodnie z medialnym odruchem Pawłowa.

  Życzę PiSowi zmiany
  a PO zniknięcia na zawsze.
 • @CzarnaLimuzyna: Dla mnie PiS i PO to dwa bieguny matriksu
  Oboje w matrixie?

  Pozdrawiam,
 • @Grzegorz Rossa.
  Chodzi mi o kreację medialną obydwu ugrupowań.
  obraz ten nie przystaje do rzeczywistego ale fokusuje target zawężając mu percepcję.
  Tak to widzę.Oczywiście elektorat PiSu jest bardziej świadomy.
 • @piastolsztyn
  A dołączasz zdjęcia? Bez zdjęć = szybki spad.
 • Ziemkiewicz się myli
  Nie docenia Tuska. On doskonale wie, że po wyborach bankierzy z NYC zaatakują i każą mu robić "bolesne reformy". Krzyku "dziennikarzy" z "Rzeczpospolitej" może nie słuchać. Ale jak mu zagrożą zmniejszeniem ratingu i wstrzymaniem kredytowania - to będzie musiał coś zrobić. Pytanie brzmi tylko: co?
  Ziemkiewicz myli się także w tym, kto jest zapleczem politycznym PO. Opowiadanie, że to 'budżetówka' jest śmieszne. To nie budżetówka załatwia mu klakę. Cały ten establishment on może mieć w d... - i tak nie mają innej opcji. Jego prawdziwym zapleczem jest republika kolesiów. A problem w tym, że kolesie są za cieńcy, by 'połknąć' taki Lotos, Orlen, kopalnie etc... Przyjdzie mu więc to zapewne sprzedać Rosji :-(
  Kluczowym będzie zaś dla jego przetrwania przeforsowanie polityki prowadzącej do silniejszego zróżnicowania (by nie rzec dyskryminacji) dochodowej. Jeśli uda mu się uderzyć w chłopó, przeprowadzić metropolizację kraju i podporządkować Polskę nowej (biznesowej) 'klasie wyższej', to pozostanie mu tylko zwiększyć zamordyzm i jakiś czas porządzi. Dla wszystkich nie starczy - ważne by starczyło dla tych, którzy stanowią jego zaplecze.
 • @Grzegorz Rossa.
  ZIEMKIEWICZA DOPIERO PRZECZYTAM.
  Tu moja ocena bliska CzarnejLimuzynie i konserwatystce. Także uwagi p. Wawro mają "wagę".

  Problemem jest to, że rozważanie poruszanych tam kwestii - nie prowadzi do rozwiązania. Jest tylko memłaniem, które zakończy sie tuż po wyborach.
  I wróci "NOWE" - wszystko jedno, czy pod parasolem PiS, czy PO.

  Gorsze jest to, że brak alternatywy; liczyłem na Urbasia, a ten się "spiknął' z UPR i wychodzi z tego kolejna kanapowa partyjka.

  Instytut Sobieskiego - otwarł Wielką Polskę, a zajął się porządkowaniem śmieci (czyli gospodarka) - jedynie referat Fedyszak-Radziejowskiej jest wartościowy.

  Circ ze swoimi pomysłami - jest "dywersyfikanką" , tyle, ze poziom spójności z rzeczywistością jest na miarę skrajnej, kobiecej emocjonalności. Ona nawet nie rozumie, że nie wolno utożsamiać polskości z katolicyzmem, acz takie sugestie są czynione z obu stron. Katolicyzm jest tylko systemem wartości, który może (jest) być wzorem dla polskości; nigdy tożsamością.
  Co za różnica, czy Polska ma realizować interesy Moskwy, Berlina, Brukseli, Waszyngtonu, czy Watykanu?

  Kończąc - podstawą spójności muszą być wartości, ale to my, Polacy, mamy je określić. Nikt za nas.
  Dlatego jeszcze raz - tylko idee Cywilizacji Polskiej są spójne na całej linii oddziaływań.
  Tylko tą drogą można dokonać zmian. I tylko na tej bazie można tworzyć ruch społeczny.
  Jeśli Opara i ŁŁ pójdą tą drogą - to wspólnie można osiągnąć więcej i szybciej, niż mogą to sobie wyobrazić obserwatorzy.

  Zapraszam do konstruktywnej współpracy - bo jest Pan jednym z niewielu, którzy są w stanie "objąć" umysłem ideę. A trzeba przekroczyć barierę paradygmatów; mało jest do tego zdolnych z własnej woli.

  Pozdrawiam
 • @Krzysztof J. Wojtas
  1. Na kongresie było ok. 50 referatów. To ja w swojej relacji ograniczyłem się do dwóch paneli (gospodarka i modernizacja) - gdyż to mnie akurat najbardziej interesowało.

  2. Jednak między Moskwą a Watykanem jest różnica (choć zgadzam się, że mamy realizować swój interes, a nie oglądać się na innych).
 • @Jerzy Wawro
  "Jednak między Moskwą a Watykanem jest różnica (choć zgadzam się, że mamy realizować swój interes, a nie oglądać się na innych)."

  Watykan zablokował (utrącił) ideę Cywilizacji Polskiej - żywej jeszcze w XVI wieku.
  Moskwa - uzupełniła dokonaniem rozbiorów.

  jest różnica. Ale wspólnotę budujmy na bazie własnych interesów.
  Tu jest zgodność.
 • @CzarnaLimuzyna: Chodzi mi o kreację medialną obydwu ugrupowań. obraz ten nie przystaje do rzeczywistego ale fokusuje target zaw
  ężając mu percepcję.”
  ===============================================

  Czy Panu chodzi o to, że różnią się mało, a media z jednego robią anioła, a z drugiego — diabła?

  Pozdrawiam,
 • @Jerzy Wawro: Ziemkiewicz się myli Nie docenia Tuska. On doskonale wie, że po wyborach bankierzy z NYC zaatakują i każą mu robić
  »bolesne reformy«. Krzyku »dziennikarzy« z »Rzeczpospolitej« może nie słuchać. Ale jak mu zagrożą zmniejszeniem ratingu i wstrzymaniem kredytowania - to będzie musiał coś zrobić. Pytanie brzmi tylko: co?”
  ===============================================

  Co zrobi Tusk, tego, oczywiście, wiedzieć nie mogę, bo mi się nie zwierzał. A nawet, gdyby mi się zwierzać chciał, to ja nie chciałbym słuchać. Ale wiem, co zrobiłbym ja:

  http://kruk.nowyekran.pl/post/12408,produkcja-weglowodorow-jak-polska-z-importera-weglowodorow-stanie-sie-ich-eksporterem

  Pozdrawiam,
 • @Krzysztof J. Wojtas: Cywilizacji Polskiej
  Z dobrymi radami jest jak z solą, nie proszą cię, nie dajesz. Pan wprawdzie o dobrą radę mnie nie prosił, ale zaryzykuję. Niech Pan maksymalnie korzysta z terminologii istniejącej. Brzytwa Ockhama ma tu zastosowanie. Sens wprowadzenia nowego terminu jest wtedy i tylko wtedy, kiedy nie da się skorzystać z żadnego terminu już funkcjonującego w obiegu.

  Pozdrawiam,
 • @Grzegorz Rossa.
  Widzi Pan. Pańska rada jest tylko częściowo słuszna - dlatego, że istnieją istotne różniece (ale nie zasadnicze) między Cywilizacją Łacińską (określenie Konecznego) i Cywilizacją Polską (określenie moje).

  Jeśli chce Pan stosować brzytwe Okhama - wypadałoby umieć rozróżniać.

  Obawiam się jednak, że skoro Pan określa wszystkie wpływy jako Moscowia - to po pierwsze jest to nowa i to niedookreślona terminologia, i po drugie - belki w oku własnym sie nie widzi, a źdźbło w cudzym uwiera.

  A termin Cywilizacja Polska wprowadziłem jako istotnie rozróżniajacy - tyle, że jak do tej pory nikt nie rozumie różnicy (a przynajmniej nie próbuje zrozumieć). Stąd wspomniane określenie nawiązujące do cywilizacji Łacińskiej, ale tylko dla przybliżenia rozumienia terminu.

  Pozdrawiam.
 • @Krzysztof J. Wojtas: Pan określa wszystkie
  ?

  ===============================================
  „wpływy jako Moscowia”

  […]

  jak do tej pory nikt nie rozumie różnicy”
  ===============================================

  Sic!

  Pozdrawiam,
 • @Krzysztof J. Wojtas
  Czy według Pana Cywilizacja Polska nie wpisuje się w Cywilizację Łacińską?? Wszak C.Ł. to także i obie Ameryki i Australia.. jest uniwersalna.
 • @Grzegorz Rossa.
  Myślę Panie Grzegorzu, że przydałby się tu Pana tekst na temat Moskowii.
  Chyba, że coś ominęłam.
 • @konserwatystka
  Kłopotliwe porównanie.
  W zasadzie nigdzie nie istnieje i nie istniała Cywilizacja Łacińska w formie bliskiej tej , jaką zdefiniował prof. Koneczny.
  Na pewno obecnie nie zaliczyłbym do tej c. tego, co jest w A. Płn., ani też w Australii. Na pewno też i nie ma jej w Europie.
  Moim zdaniem - najbliższa jest forma polska, acz już też bliska zniszczenia.

  Do niedawna sądziłem, że słuszniej byłoby mówić o kulturze polskiej, jako o odmianie C.Ł. Jednak obecnie - chyba bardziej celowe jest używanie określenia C.P.

  Nawet w okresie największego "zbliżenia" - Polska opierała się na prawie zwyczajowym, a nie rzymskim; zetem już wtedy trudno było podłączać się do C.Ł.

  Czy C.Ł. jest uniwersalna? Zależy, co Pani przez to rozumie.
  Na pewno stanowi najbardziej rozwiniety system wartości umożliwiających wszechstronny rozwój duchowy uczestników.
  Nigdy jednak nie możemy zapominać, że rozwój taki jest też możliwy i w innych cywilizacjach, mniej doskonałych.

  Jestem zwolennikiem wartości leżących u podstaw tej cywilizacji, ale też zastanawiam się nad możliwością ich współistnienia, co jest niezgodne rozumieniem tch kwestii przez prof. Konecznego.

  Kończąc. Krótkie pytanie, ale wymaga bardzo szerokich rozważań i wyjaśnień. Może przeczytanie opracowania CP - jest na polacy.eu.org - wyjaśni nieco. Bo przyznam zasady CP i Cł - są tożsame. Tyle, że obecnie CŁ nie istnieje poza Polską (a i to zdegenerowana); zatem, wobec konieczności odtworzenia cywilizacji - lepiej ją nazwać CP. I tak może być tylko tworzona impulsem z Polski.
 • @konserwatystka: przydałby się tu Pana tekst na temat Moskowii.
  Voilà!

  http://www.scribd.com/doc/38779869/Ci%C4%99%C5%BCkie-czasy-dla-agentow

  Pozdrawiam,
 • Może od początku ?
  Nie czytałem jeszcze Ziemkiewicza, ale mam pomysła.
  Zanim ktoś miał by na kogoś głosować, może najpierw należy ustalić listę
  pytań do kandydatów ( taki mini program - 10 ?).
  Może kiedyś dożyjemy czasu, gdy "wadza" przystępując do rządzenia
  podpisze u notariusza przynajmniej 3 zobowiązania, które będzie gwarantować majątkiem i karą więzienia bez procesu.
  Dosyć głosowania na partie, nazwiska, buzie i bajery.
 • @ae911truthorg
  Ja bym się na Pańskim miejscu przyjrzał ostatniemu postowi Pana Grzegorza Rossy i komentarzom - nawiązenie do Pańskiego nicka.
 • @Jerzy Wawro
  "Ziemkiewicz" (...) "Nie docenia Tuska. On doskonale wie, że po wyborach bankierzy z NYC zaatakują i każą mu robić "bolesne reformy"."

  Obawiam się, że PIS zrobi dokładnie to, co w.w. bankierzy mu polecą.

  Jedyna szansa dla Polski, aby uwolniła się od wpływów Moskwy i Syjonu tkwi w szeregach nowego Ruchu, takiego jak na przykład ruch Tomasza Urbasia - jeśli oczywiście nie zostanie on zasilony agentami wiadomych służb.

  Polecam lekturę:

  http://www.ruchwig.pl/index.php/pl/program/analizy/21-nie-rzucim-ziemi-studium-wykonalnosci-programu-na-2012-z-201101

  Pozdrawiam,
 • @space & autor
  Przepraszam "właściciela wątku", że odpowiadam na post w tym miejscu, ale początkuję tutaj i nie wiem czy jest inna możliwość.
  Jak rozumiem "space" sugeruje, że Pan Rossa nie wie, że WTC nie uległy
  samoistnemu zniszczeniu lecz zostały wyburzone. Nawet jeżeli tak jest
  to trudno, każdy ma prawo się mylić. Mam zasadę, że dyskutuję o poglądach na dany temat nie szufladkując ludzi.
 • @ae911truthorg
  "Jak rozumiem "space" sugeruje, że Pan Rossa nie wie, że WTC nie uległy
  samoistnemu zniszczeniu lecz zostały wyburzone"

  Nie sugeruję, stwierdzam. Pan Grzegorz Rossa uważa to za kłamstwo Moskwy. Nie wiem, jednak, czy nie zapoznał się materiałami, czy może celowo unika mówienia prawdy.

  "Nawet jeżeli tak jest
  to trudno, każdy ma prawo się mylić. Mam zasadę, że dyskutuję o poglądach na dany temat nie szufladkując ludzi."

  To uczciwe podejście, pewnie ma Pan trochę racji z tym szufladkowaniem. Zacząłem być zanadto podejrzliwy: przeanalizowałem trochę wypowiedzi i postów Pana Grzegorza Rossa, Jego książkę. Zwróciłem jeszcze uwagę na obrazek "logo" Autora... może poniosła mnie wyobraźnia. Przepraszam Panie Grzegorzu...

  Pozdrawiam,
 • @space: jeśli oczywiście nie zostanie on zasilony agentami wiadomych służb.
  A ile to trzeba, żeby ich unieszkodliwić?

  http://grzegorz.rossa.nowyekran.pl/post/12720,michnik-przychodzi-noc-dlugich-nozy-czy-noce-moskiewskie

  Pozdrawiam,
 • @Grzegorz Rossa.
  Mówię zarówno o agenturze syjonistycznej jak i moskiewskiej. Jeśli dobrze zrozumiałem, w walce, o której Pan pisze, zwycięży tylko jedna strona.

  Rozpadnie się albo młot - albo kowadło. Ale to, które się ostanie, może mieć osłabioną strukturę, jak skrzydło, o którym piszę na końcu postu o Bin Ladenie. Polacy, jeśli chcą być wolni, powinni to wykorzystać i wykończyć resztę.

  Pozdrawiam,
 • @space: agenturze syjonistycznej jak i moskiewskiej
  Agentura „syjonistyczna” jest agenturą Moskowii.

  ===============================================
  „walce, o której Pan pisze”
  ===============================================

  O jakiej walce ja piszę?

  Pozdrawiam,
 • Ziemkiewicz idzie za ciosem
  http://www.rp.pl/artykul/656502.html
 • @Grzegorz Rossa.
  "O jakiej walce ja piszę?" - to przemilczę.

  Ja mówię o tej walce:

  http://thot.nowyekran.pl/post/14014,zydy-i-chamy-czy-taki-podzial-istnieje-dzisiaj

  Pozdrawiam,
 • @space: Ja mówię o tej walce: http://thot.nowyekran.pl/post/14014,zydy-i-chamy-czy-taki-podzial-istnieje-dzisiaj
  Skomentowałem:

  http://thot.nowyekran.pl/post/14014,zydy-i-chamy-czy-taki-podzial-istnieje-dzisiaj#comment_103731

  Pozdrawiam,

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

ULUBIENI AUTORZY

więcej